Бібліотека

Важливою умовою успішного навчання та оволодіння професією є прищеплення любові до книжки та підняття читацького інтересу. Центром роботи з формування національної свідомості є бібліотека. Здобувачі освіти Клеванського професійного ліцею повністю забезпечені підручниками загально-освітнього циклу. Є потреба в підручниках професійного спрямування, хоча базові підручники за професіями наявні в достатній кількості.

Бібліотека ліцею сьогодні — не тільки місце зосередження інформації, це і центр  культурного розвитку, інформаційно-методичний центр, центр виховання інформаційної культури підростаючого покоління. Вона поєднує в фонді як традиційні, так і електронні носії інформації.

Сьогодні у користувачів бібліотеки ліцею з’явилася можливість отримувати необхідну інформацію не тільки за допомогою наявного книжкового фонду, а й за допомогою комп’ютера, інтернету. Це дає змогу забезпечити широкий доступ до інформації для розвитку пізнавальних та творчих здібностей здобувачів професій, створювати рівні можливості в пошуку інформації для різних груп читачів. Саме комп’терна техніка допомагає в роботі щодо  пропаганди книги. Книга  не є єдиним джерелом інформації, оскільки телебачення та Інтернет — більш легкий засіб задоволення потреби в інформації і отримання знань.

Впровадження ІКТ сприяє вихованню в здобувачів професії естетичного смаку. Мультимедійні технології застосовуються бібліотекарем при проведенні бесід, вікторин, відкритих виховних заходів з використанням мультимедійних презентацій, буклетів, переглядів документальних фільмів, використанням музичного супроводу.

Цей 2023 — 2024 н.р., як і минулий, був складним для всіх. Труднощі  лише гартували і змушували знаходити неординарні шляхи, об’єднували, давали силу і незламну віру в Перемогу нашої країни. Бібліотека була відкрита для всіх охочих і люблячих книги. Бібліотека продовжувала створювати доступне, безбар’єрне, комфортне  інформаційне середовище, в якому забезпечені рівні умови, права та можливості для самореалізації, здобуття освіти, спілкування, дозвілля, розвитку.  Бібліотека сприяла культурному та національно-патріотичному вихованню молоді, формуванню патріотичних цінностей, переконань та поваги до культурної та історичної спадщини України. Завжди пам’ятаємо, завдяки кому маємо змогу зустрічати новий ранок, відкривати двері бібліотеки, вітати відвідувачів, обіймати рідних і радіти  кожному дню.

У бібліотеці були проведені заходи, які виховували в молоді повагу до державних символів. Заходи доповнювалися книжковими, тематичними виставками,  поличками, постійно оформлявся календар знаменних дат. Наприклад:

  • “Краса і велич символів державних”, (книжкова виставка)
  • “Державні символи України” — святиня народу, (книжкова поличка),
  • “З криниці пам’яті черпаємо любов до свого краю”,
  • “Велична і святи , ти наша мати Україно”. (книжкова виставка)

До Дня Соборності України була представлена відкрита книжково-ілюстративна  виставка: “Соборна країна — навіки єдина”, та з учнями гуртожитку проведена історична година: “Задзвеніли срібні дзвони в Україні”.  До Дня пам’яті героїв Крут оформлена книжково-ілюстративна поличка: “Крути –наша слава, наша історія». В читальному залі бібліотеки відбувся перегляд фільму з якого здобувачі освіти  дізнались передісторію битви під станцією Крути, про героїзм української молоді, яка кинулась назустріч багатотисячному війську росіян і затримала навалу на підступах до Києва. У багатовіковому літописі України безліч сторінок пронизаних героїчною боротьбою народу за власну незалежність, яку своєю кров’ю написали воїни УПА. Вшановуючи даних героїв їх подвиги відображаємо в книжкових виставках та в оформлені  календаря  знаменних дат:  “Вони помирали, щоб жила Україна”,  “Армія Пресвятої Покрови”, “ В боях за волю і свободу”,  біля яких спільно з вихователями гуртожитку проводяться інформаційні історичні повідомлення.

Практикуємо віртуальні зустрічі, літературні композиції, усні журнали присвячені українським письменникам, поетам, літературознавця. До 160 — річчя з дня народження О. Кобилянської спільно з вихователями підготували та провели літературну годину: “ Ой, ти,  дівчино засмученая”.  До цієї дати була створена презентація: “Ольга Кобилянська — царівна української літератури”.

Кожного року підготовлюємо та проводимо цикл заходів у рамках Шевченківського тижня, присвяченого вшануванню пам’яті Т.Г. Шевченка — видатного українського поета, письменника, художника, національного героя та символу України: книжкова виставка: “Ми чуєм тебе, Кобзарю, крізь століття”,  вікторина: “Шевченко — гордість України, один з найкращих на землі .”

В бібліотеці була проведена акція: “ Національний тиждень читання”. Було підготовлено  та проведено круглий стіл: “Дорогою болю” ( життя та творчість Василя Стуса)

Однією із славетних сторінок України є доба козаччини. В бібліотеці постійно діють інформаційні куточки на яких представлена література про історію виникнення    українського козацтва. Наприклад:

– “ Від козаків — до наших днів”,

– “ Козацькій славі жити у віках”

– “ Від козаків до наших днів” та інші.

Цікаво і захоплююче проходять вікторини на дану тематику.

Тому, всіма формами роботи залучаємо  здобувачів освіти до вивчення історичного минулого, культури українського народу, знайомимо з народними святами. В гуртожитку створена  спільно з вихователями та бібліотекарем творча майстерня. До Великодних свят  учні гуртожитку познайомилися з презентацією в якій показано  винекнення та про різні розписи  крашанок на тему: “Великдень писанку дарує”. Учні із задоволення прийняли участь у розпису крашанок.

Сьогодення ставить перед всіма нами важливе завдання — виховати свідомого громадянина. Патріота рідної землі. Тому стараємося застосовувати нові форми і методи роботи, які б формували у наших підопічних вміння  міркувати, аналізувати, ставити запитання, шукати відповіді, робити свої висновки, захищати свої інтереси, поважати інтереси і права інших, самореалізовуватися.

У бібліотеці в 2022 — 2023 н.р. було підготовлено та проведено ряд виховних заходів:

  • віртуальна екскурсія до Всесвітнього дня бібліотек “Мандрівка найдивовижнішими бібліотеками світу”;
  • інформаційна година з вікториною “Цікаві факти з історії козацтва”;
  • година спілкування “Ми здорове покоління. Мій вибір — життя” до до Міжнародного дня відмови від куріння спільно з мед. Працівником;
  • усний журнал до 300-річчя з дня народження Г. Сковороди “Світ ловив мене, але не спіймав” (спільно з вихователем Ганною Бебко );
  • шевченківські читання “Живе під сонцем любові Шевченкова весна” та інші.

Розкриття  книжкового фонду відбувається також за допомогою книжкових виставок. Їхня тематика різнопланова, охоплює всі напрями навчально-виховної роботи у відповідності до плану роботи ліцею. Були оформлені такі книжкові  виставки як:

  • до Дня українського козацтва: “З криниці пам’яті черпаємо любов до рідного краю”;
  • до Дня української писемності та мови “ Ти, рідна мово, чиста, як роса, цілюща й невичерпна криниця”,
  • до Дня жертв голодомору: “Скорботний тридцять третій”,
  • до Дня відмови від тютюнопаління “Нікотин — ворог вашому здоров’ю”;
  • до Дня Соборності України: “Є така країна — Україна”;
  • до дня народження Лесі Українки “На шлях я вийшла ранньою весною”;
  • до трагедії на Чорнобильській АЕС “Чорнобиль не має минулого часу” та інші.

В читальному залі бібліотеки оформлені постійно діючі книжкові виставки, які систематично поновлюються:

  • “Село моє, для мене ти єдине”,
  • “Ми чуємо тебе, Кобзарю, крізь століття”,
  • “…Камінь не стане храмом, поки його не зведемо ми…”
  • “На світі тисячі професій — одна із них твоя “,
  • “Для вас викладачі та майстри в/н, та інші.

Звичайно, комп’ютер не замінить книгу, але він звільнить час бібліотекарю для того, щоб приділити читачеві більше уваги і провести читача країною її Величності Книги.