Як надати першу психологічну допомогу, якщо ви не психолог?
Стрічка новин: шкодить чи допомагає?
Чому так важливо «триматись» за цю стрічку? І чому «вона не відпускає»?
Війна – це хаос. Хаос – це втрата контролю над будь-чим. Щось постійно відбувається навколо тебе, немає правил, на які ти можеш спертися, немає належної безпеки, а точніше вона постійно під загрозою, і ти ніколи не знаєш, звідки і коли прилетить наразі. Ти можеш відчувати, що втрачаєш #контроль над своїм життям. Тому постійне переглядання стрічки новин є ніби способом повернути собі контроль, структурувати те, що відбувається, і трохи стабілізуватися. Але чи досягаєш ти цієї мети?
Так, певною мірою ти отримуєш інформацію, але..
Часто відбувається так, що інформація, яку отримуєш, є дуже різною. Її багато, вона може бути суперечливою, емоційно зарядженою і часто із знаком «мінус». Буває так, що після перегляду відчуваєш перенасичення і відразу, емоційну стомленість. «Все погано», «Світ – тління», і отримуєш ще один привід пірнути у безнадію.
Ні! Тобі туди не треба. А тому :
Почни помічати, у які моменти ти відкриваєш стрічку. Як часто? Скільки часу на це витрачаєш ?
Вибери один-два перевірених канали інформації і звертайся до них, але дозовано (наприклад, 15 хвилин за візит).
Запитуй себе, які є факти, що підтверджують цю інформацію.
Скороти час переглядання новин до 1-2 разів на день.
Зверни увагу, на які новини ти реагуєш активніше? Які новини помічаєш більше – погані чи хороші?
Заведи собі щоденник добрих новин. Ділись ними із близькими.
Так, «той, хто володіє інформацією – володіє світом». Але перенасичення інформацією, особливо не перевіреною, а місцями й токсичною, – отруює та виснажує твій внутрішній світ.
Інформаційна гігієна – добрий помічник у зберіганні твого внутрішнього спокою і ментального здоров’я. Турбуйся про нього!
(Психологія здоров’я Health Psychology)
ЯК ВПОРАТИСЯ З ГНІВОМ?
Гнів – наче розпечена лава, що вивергається з вулкану. Ми бачимо цю лаву і думаємо, що проблема – в ній. Але ми гніваємося не тому, що злі від природи. Так само, як вулкан вибухає – не через лаву, а через процеси, які відбуваються всередині нього.
Тож наша злість – це лише наслідок процесів всередині нас – якихось пригнічених емоцій, незадоволених потреб. Цей гнів сигналізує, що ми (умовно) в небезпеці. Так, наш мозок сприймає накопичені емоції провини, ревнощів, розчарування тощо – як “небезпеку”. І видає алярм “МЕНІ ПОГАНО, ЗРОБИ З ЦИМОСЬ ЩОСЬ” у вигляді злості.
Чи було з вами таке:
в кінці робочого дня ви повертаєтесь додому і якась дрібниця (на кшталт брудного посуду чи розлитого молока) змушує вас “вивергати лаву”?
ваші діти галасують, істерять, зчинили бійку і ви вже не в силах себе стримувати?
у вас все падає з рук, нічого не вдається і ви злитеся на себе?
Знайомі ситуації? В кожній з них гнів стає сигналом, що щось пішло НЕ так. Щось накопичилось і вибухнуло гнівом. Спробуйте опанувати себе і запитати:
Чому я злюсь насправді?
Які з наведених на картинці емоцій-першопричин я пригнічувала/в всередині себе?
Які мої базові потреби незадоволені (сон, їжа, відпочинок, час на себе, спілкування)?
Що може полегшити мій стан?
Інфографіка: з інтернету
Переклад та адаптація: Ольга Колеснікова-Чмель